Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zkoušky ZPJ 3.3.2007 Milovice

3. 3. 2007

Zkouškovou sezonu tohoto roku jsme se rozhodli začít nejvyšší zkouškou Národního zkušebního řádu SZBK ČR. Vyjížděli jsme brzo ráno, cesta probíhala vcelku v pohodě, jen na Vysočině nás překvapila mlha a husté sněžení. Chvílemi jsme měli obavu,  zda na místo srazu dojedeme včas. Nakonec se ukázalo, že jsme dorazili mezi prvními a že máme ještě spoustu času. I když už byli všichni účastníci přítomni, stále se nezačínalo. Důvod mi znám nebyl, ale na klidu to rozhodně nepřidávalo. A najednou bylo zaveleno - nástup do aut, jedeme.

V bývalém vojenském prostoru Milovice (okr. Nymburk) byly připraveny dva terény. Jednalo se o částečné sutiny a přírodní prostory, ve kterém se vyhledávaly pohřešované osoby a pachové vzorky. Zkouška neobsahuje žádnou disciplínu poslušnosti či dovednosti, jedná se čistě o provedení speciálních prací, ovladatelnost psa, jeho ochota, kázeň a souhra s psovodem je hodnocena v průběhu vyhledávání.

Po rozlosování pořadí se ukázalo, že máme s Fidem ještě dost času, než přijdeme na řadu. Chvíli jsme posedávali v autě, chvíli se procházeli. Minuty ubíhaly, počasí se začalo kazit a v napjaté atmosféře se přiblížil čas našeho nástupu na první speciál. Po podání hlášení rozhodčímu V. Kuchtovi jsem vyslala Fida do prostoru. Kupodivu začal ihned hledat a pro tentokrát si odpustil své "čestné kolečko". Nevnímala jsem čas ani poznámky rozhodčího a vedoucího terénu (popichování a znervozňování psovoda nepovažuji za vhodné a důstojné). Postupovali jsme celkem pomalu, terén mi připadal hodně členitý a občas jsem se ztrácela v orientaci. Velmi brzo jsme našli první osobu ukrytou v kanále. Pak dlouho nic, až v suti cihel a kamenů zřetelně označil Fido pachový vzorek. Hodně dlouho jsme se oba trápili u osoby ukryté na střeše polorozpadlého domku. Fido zběsile pobíhal ven i dovnitř, poštěkával, kňučel, ale nebylo zřetelné, kde osoba je. Zariskovala jsem, nahlásila osobu uvnitř budovy. Jenže risk v tomto případě znamenal falešné označení. A na další speciál k J. Sedlákovi jsme nepostoupili a zkoušku nemohli splnit.

Odjížděli jsme za tmy a deště, unavení a trošku i zklamaní. Ale zkušenost to byla k nezaplacení.