Jdi na obsah Jdi na menu
 


Memoriál Oldy Dvoroka 18.-19.10.2008 Hlučín

19. 10. 2008

Memoriál je pořádán na počest hlučínského rodáka a kynologa Oldy Dvoroka, který byl zakladatelem II. Československé záchranné brigády v ČR (8.září 1972) a také jednou z hlavních osobností ZO Hlučín.

Oldu jsem poznala na cvičáku v Hlučíně. Byl to člověk s přísnými kritérii na sebe i ostatní, se kterými pracoval, ale byl výborným učitelem, jemuž vděčím za mnoho. Dbal na disciplínu, přesnost a důslednost, ale měl také smysl pro humor a dobrou zábavu.

Mohu říct, že právě díky němu se téměř celá naše rodina (taťka, sestra Lenka i já) stala zapálenými pejskaři a záchranáři.

Myšlenka uspořádat záchranářské závody v Hlučíně a navázat tak na tradici Krajských přeborů ve mně klíčila už hodně dávno. Olda však tvrdil, že nemáme prostředky ani lidi, abychom takovou akci byli schopni zabezpečit. Že závody umíme nejen uspořádat,  ale také dlouhodobě úspěšně v pořadatelství pokračovat, jsme dokázali bohužel až po Oldově smrti.

Ačkoli to původně vůbec nebylo v plánu, ani jeden ročník Memoriálu nebyl stejný, a to ve smyslu místa a obsahu. Společným jmenovatelem všech ročníků je Hlučín, resp. kynologické cvičiště v Hlučíně, kde mají závodníci zajištěno zázemí a také zde probíhá poslušnost a pro odlehčení atmosféry nějaká ta speciální disciplína pro psovody. Speciální práce byly pro první čtyři ročníky koncipovány jako prověrka vyhledání jak v plochách, tak v sutinách. Plošné vyhledávání vždy probíhalo v hlučínské pískovně, pokaždé však v jiném prostoru, s jiným počtem figurantů. Sutiny simulovalo staré vojenské opevnění - bunkry (pro I. ročník bunkr Obora u Darkovic, pro II. ročník bunkr Na rozcestí u Markvartovic a pro III. ročník bunkr Štípky v Darkovičkách). Pro IV. ročník byly vybrány prostory v bývalé cementárny v Ostravě. Od V. ročníku spolupracujeme s Vitkovicemi a.s., které hostily všechny další ročníky Memoriálu, včetně toho letošního. A i ve Vítkovicích byl vybrán pokaždé jiný prostor pro prohledání.

Od roku 2006 je závod veden jako celorepubliková akce Svazu záchranných brigád kynologů ČR, o.s. (SZBK) a tím se Memoriál stal  čistě "sutinovou speciálkou" podle pravidel zkušebního řádu a při splnění limitu také se zápisem zkoušky (rok 2006 - ZZP2 a ZZP3, rok 2007 - ZZP1 a ZZP3). VI. ročník byl zároveň "zkouškou" naší brigády, kterou jsme zvládli na výbornou a díky tomu nám bylo přiznáno pořadatelství Mistrovství SZBK ČR v roce 2007.

Letošní ročník se konal podle zkoušky ZZP2. Jelikož od 1.1.2008 platí zcela nový zkušební řád SZBK, byl opětovně pořádán "premiérově". Poslušnost zůstala až na drobné změny stejná (10 překážek), první speciál se konal ve dne, druhý pak zcela nově v noci. Další změnou oproti původnímu zkušebnímu řádu se celkově hledá v obou terénech 5 figurantů, psovodi však netuší kolik je z těch pěti "pohřešovaných" v denním speciálu a kolik v nočním. Tato zdánlivě malá změna je velkou prověrkou psychiky psovodů, jejich znalosti svého psa, jeho chování a vzájemné spolupráce.

Osobně jsem na Memoriálu závodila s Eroskem pouze na úvodním ročníku, kde jsme obsadili druhé místo. Od dalších ročníků se starám především o organizaci závodu. Je mou satisfakcí, že závod je velmi oblíbený, účast je rok od roku hojnější, závodníci se sjíždí z celé republiky a hlavně se k nám rádi vracejí. Jejich spokojenost je mým vítězstvím!

Reportáže z akce:

1) http://hlucin.tv/?page=kategorie&id=7&tv=130

2) http://www.crtv.cz/index.php?&filtrMesto=13&play=1401