Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zkoušky IPO a VPG 19.4.2008 Hlučín

19. 4. 2008

Pokaždé si slibuji, že budu nervozní až po podání hlášení. Jenže to nikdy nevyjde. Takže když jsem to ráno vstávala, každičký nerv byl napnutý na maximum. Rychle jsem zkontrolovala obsah batohu - stopovačka, vodítko, balonek, doklady moje i od psa - více nebylo potřeba. Bez snídaně a skoro beze slova jsem s Fidem opustila bezpečí a klid domova a v rekordním čase došla na cvičák. Tam se už pomalu scházeli i ostatní účastníci zkoušek.

Vzájemně jsme si dodávali odvahy, uklidňovali se, žertovali a tvářili se, že vlastně o nic nejde. Po příjezdu pana J. Surovce, který zkoušky posuzoval, a vyřízení základních formalit, proběhl nástup a záhájení. Na programu byly zkoušky všech druhů i stupňů - od BH, přes FPr a IPO-V po IPO3 a VPG3.

Jako první se skupina 6ti zkouškařů vydala na stopy. Role kladeče se zhostil Robert Anderka. Jeho úkol byl nelehký, čekaly ho celkem tři náročné stopy pro FPr2, IPO3 a VPG3. Ostatní si stopy šlapali sami (2x IPO-V a 1x IPO1). Terén byl členitý, do kopce i z kopce, takže ze stop toho nebylo moc vidět. Mezi trojkovými stopami se losovalo (cizí hodinová stopa, cca 600 kroků dlouhá, 5 úseků, 4 lomy, 3 předměty, čas k vypracování 20min) a já, největší nervoza zkoušek, si vylosovala stopu s číslem dvě. Takže jsem šla jako poslední. Přede mnou na stopu nastupovala Lenka  s Enim, a já se snad ani nechtěla dívat. Eni má výborný nos, ale také je náladový. Dnes se však vyspinkal do růžova a jeho stopa byla ohodnocena 96 body. A pak přišla řada na mne. Hlas se mi třepal a chvíli jsem si nemohla vzpomenout, co se to při  hlášení vlastně říká. Ale vzpoměla jsem si, takže jsme přistoupili ke zvednutí stopy. Podle přísloví  "To nejlepší naposled" naše hodnocení bylo 99 bodů ze 100 možných (ověření prvního lomu nás stálo bodík). Můj osobní pocit během stopy byl naprostý zmatek - velice mne překvapil předmět na prvním úseku (stála jsem na konci desetimetrového vodítka a nechápala jsem, proč se Casty zastavil) a na třetím lomu jsem si říkala, že jsme se určitě ztratili. Tento pocit byl naštěstí jen můj, Fido celou stopu vypracoval neomylně a ukázkově v lehkém poklusu. Jen oproti tréninku všechny předměty místo zalehnutí označil polohou ve stoje. Ale to nevadí, protože tento způsob označení předmětů je v souladu se zkušebním řádem.

Ještě uprostřed polí  jsme mohli gratulovat Janě Manfrinové a dalmatince Kačence ke zkoušce FPr2.

Po návratu na cvičák se ke zdolání cviků poslušnosti podle BH připravili Lenka Holubová s Aidi z Dukelského vrchu (labradorský retriever) a Jarka Konečná s Dastym (leonberger). Dasty se však rozhodl pro jistou obměnu v provádění cviků. Usoudil, že lepší než chůze u nohy bude chůze krok za paničkou a lehat či sedat si je vlastně zbytečné, když bude zase za chvíli muset vstát. Tudíž ze dvou BH úspěšně zkoušku složila jen Lenka Holubová s Aidi. 

Poslušnosti podle IPO zvládli pak ostatní zkouškaři bez větších obtíží. Jednu z nejhezčích poslušností předvedl Argent Brut z Kovárny (BOT) Verči Smějové řečený Sid, který ochotně, rychle a s radostí vykonal všechny předepsané cviky. Pěknou poslušnost ukázal i Enge Lenky Štverkové. Bohužel radostný projev našeho vlkošeďáka vždy skončí u hlášení a vrátí se opět až při odhlášení. Ale přes tuto "drobnost" získal za předvedený výkon 92 bodů. To Fidovi  se radostný projev rozhodně upřít nedá, jeho nadšení slyší opravdu všichni. Celkou poslušnost prokňoural a  proštěkal. Ještě že u IPA provádím cviky samostatně a rozhodčí velí minimálně, protože bych ho přes Casiho vykládání neslyšela. Naším kamenem úrazu jsou hlavně aporty, které Casty velmi intenzivně překusuje a pak nepřenosti a nedosedávání. Tyhle chybky a zájem o odložené aporty místo vysílání vpřed nás stály spoustu bodů, přesto limit jsme splnili a mohli jsme se připravit na obrany.

Obrany přijel figurovat M. Uřičař. Nikol Kučerová s velkou kníračnou Angie z Bedýnky prosvištěli obranou IPO-V, ani jsem nestačila postřehnout jak. Jako druhá se na obranu připravila další velká kníračka Fantasia Stanios Martiny Přikrylové. Při posledním zákusu se fenka rozhodla, že bude zábavnější se s figurantem honit než do něj kousat. Rozhodčí však nemohl  pro takovou legraci projevit pochopení a zkoušku nemohl zapsat. Také tervíček Sid se ze začátku tvářil, že obrany pojme spíše humorně, ale naštěstí se vzpamatoval včas a 78 body splnil limit v této disciplíně a byla mu zapsána zkouška IPO1, čímž si také splnil poslední podmínku pro udělení titulu Champion ČR. Co na obranách prováděl Enge nevím, protože v tu dobu jsem venčila Fida mimo dohled placu, ale vzhledem k dosaženým 93 bodům, podal svůj standartní výkon a do výkonostní knížky si mohl nechat zapsat zkoušku VPG 3 se známkou Velmi dobrá.

Cestou na opačnou stranu cvičáku, odkud se začínalo při obranách, jsem potichu ale důrazně Casimu připomínala, že to není výcvik a ať přestane vymýšlet hlouposti. Vypadalo to,  že pochopil. Všech šest zástěn oběhl bezchybně a když  v poslední maketě našel figuranta, oznámil to ukázkovým plným štěkáním. Kromě menší paniky u bočního doprovodu se žádné další překvápko nekonalo a za obranu nám pan rozhodčí udělil 96 bodů.

Takže hip, hip, hurá, máme IPO3!!!!!

 

Náhledy fotografií ze složky Zkoušky IPO, 19.4.2008, Hlučín