Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zkoušky IPOR 13.9.2008 Hlučín

13. 9. 2008

RH – FL A
ZKOUŠKA ZÁCHRANNÉHO PSA V PLOŠNÉM VYHLEDÁVÁNÍ
stupeň A

Dělí se na:        pachovou práci                          200 bodů
                        poslušnost                               50 bodů (cca jako IPO3+plížení) 
                        dovednost                                50 bodů (překážky)
                        nejvyšší počet bodů celkem       300 bodů

PACHOVÉ PRÁCE                                                                                                      (Doba vypracování: max. 15 minut, otevřený a nepřehledný terén, 100 x 200 m, 2 osoby)

Aby všichni psi měli stené podmínky, projde několik osob se psy cvičný prostor asi 15 minut před zahájením zkoušky. Ukrývané osoby jsou 10 minut před zahájením zkoušky umístěny do prostoru tak, aby je psovod i pes nemohli pozorovat. Rozhodčí určí směr vyhledávání na začátku zkoušky a v průběhu celé zkoušky musí být dodržován. Prostor musí být prohledáván vždy jen jednou. Zpětné vyhledávání není dovoleno. Psovod se pohybuje na středové ose, která je každých cca 50 m značena. Psovod oznámí rozhodčímu před začátkem vyhledávání způsob označení. Pes může vyštěkávat, označovat nálezkou, nebo vystavovat. Při vystavování pobíhá pes rychle nejkratší cestou mezi psovodem a ukrytou osobou a tím psovoda k ní přivádí (my s Fiďátkem volíme tradiční způsob - vyštěkání)

        

Ze sobotních zkoušek jsem byla tradičně nervozní. Hlavně proto, že jsem  přesvědčila Lenku, aby se na zkoušky s Enim přihlásila taky. Poctivě jsme v rámci časových a prostorových možností cvičili, připravovali se, trénovali a pilovali vyhledání i překážky. 

Zkoušku jsme začínali speciálem. Pan rozhodčí schoval figuranty velmi mazaně. Osa postupu vedla středem terénu a dělila tak terén na dvě poloviny. Oba figuranti byli ukryti v pravé horní části terénu cca 15m od sebe. Aby se pes dostal až k druhému figurantovi, musel se prodrat velmi hustým maliním, nebo musel částečně vyběhnout z ohraničeného prostoru a dohledat figuranta z druhé strany (tento postup zvolil i Fido).

Eni a Lenka bohužel doplatili na nezkušenost a časový limit jim vypršel přibližně v polovině terénu. Toto se však stává na počátku často, rozvrhnout terén, pohlídat si časový limit, odhadnout rychlost postupu není jednoduché....a Lenča s Enim na plochách teprve začínají, takže se drobným neúspěchem nedáme odradit a budeme trénovat dál.

Poslušnost Fišek jako vždy prokecal...a dost hlasitě....zvláštností u těchto zkoušek je, že se pořadí cviků kromě odložení a vysílání losuje. Zvládli jsme to nad očekávání dobře, Fido překvapil u odložení ve stoje, kdy si protentokrát odpustil popocházení, a i ostatní cviky se zadařili. Z překážek jsme měli obavy, ale ukázalo se, že naprosto zbytečně. Zkoušku jsme zvládli na velmi dobře a taky jsme se tak cítili :o)

 

Náhledy fotografií ze složky Zkoušky IPOR 13.9.2008